1982 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Babası Uzakyol Baş Mühendis (Çarkçıbaşı – YDO 76), annesi ev hanımıdr. İlk ve orta öğreniminin bir kısmını İstanbul’da tamamladıktan sonra 1996 senesinde ailecek Antalya’ya taşınmışlardır.

Lise hayatını Antalya’da tamamlamış, Newport International University de Bilgisayar Mühendisliği bölümünden 2004 senesinde mezun olduktan sonra tekrar Antalya’ya geri dönmüş, uluslararası bir çok firmada yazılımcı ve yazılım departman yöneticiliği yapmıştır.

Tam bir deniz aşığı olan Sezgin SAMAN bu tutkusunu işi olarak yapmak isteyince 2014 senesinde yat kaptanlığı kursunu bitirmiş, Poyraz Paşa Yatçılık Şirketini Kurmuş ve ilk teknesini alarak Turizm Amaçlı Olta Balıkçılığı işine başlamıştır.  Aynı yıl Antalya Konyaaltın’da Poyraz Paşa Av Malzemeleri Mağazasını açmış ve 2020 Eylül ayına kadar işletmesini gerçekleştirmiştir.

2018 yılında kurucu yönetim kurulu üyesi olarak derneğimize katılan Sezgin Saman, halen Turizm Amaçlı Olta Balıkçılığı Sektöründeki iş hayatına devam etmekte ve sektörün geliştirilmesinde önemli hizmetler sağlamaktadır.