Duyuru ve Haberler

17-18 Şubat 2018 – 2.Batı Akdeniz Surfcasting Turnuva Şartnamesi

17-18 Şubat 2018 – 2.Batı Akdeniz Surfcasting Turnuva Şartnamesi

AKDENİZ BALIKÇILAR VE SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ  – AKBADER
KEMER BELEDİYESİ 2.BATI AKDENİZ SURF CASTİNG TURNUVASI
MERHUM KAPTAN MEHMET SADİ SAMAN ANISINA
KEMER 2018

Tarih : 17  – 18  Şubat 2018
Yer : Antalya / Kemer Çıralı Plajı
Yarışma Başlama Günü ve Saati : 17 Şubat 2018  Cumartesi –  18 :00
Yarışma Bitiş Günü ve Saati : 18 Şubat 2018  – Pazar – 09:00
Ödül Töreni : 18 Şubat 2018 – 10:30

YARIŞMANIN AMACI

Akdeniz Balıkçılar ve Spor Kulübü Derneği ve Kemer Belediyesi tarafından  Antalya / Kemer Çıralı Plajında  “ düzenlenecek 2.Batı Akdeniz Surfcasting Turnuvası ‘ nın amacı Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığını tanıtarak, sevdirmek, gelişmesine katkı sağlamak, olta ile balık avına özendirmek ve sürdürülebilir sucul hayatın devamlılığını sağlamak için kişileri bilgilendirmektir.

1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu ve 4/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ kuralları çerçevesinde yapılacak olan bu yarışmada dereceye girenlere çeşitli ödüller verilecektir. Akdeniz Balıkçılar ve Spor Kulübü Derneğinin bu yarışma için belirtilen tüm kurallarda ve ödüllerde değişiklik yapma hakkı vardır ve saklıdır.

YARIŞMA BİLGİLERİ

Akdeniz Balıkçılar ve Spor Kulübü Derneği ve Kemer Belediyesi tarafından düzenlenen bu yarışmaya katılım formunu dolduran Amatör Olta Balıkçılığına gönül vermiş herkes müracat edebilir.

KATEGORİ ve KONTENJANLAR

SurfCasting disiplini ile balık yakalama turnuvası– İki kişilik takımlar halinde   ( 75 Takım )
Avlanma Bölgesi : Kura ile belirlenecek sektörlerde.
Bağış Miktarı: 100-TL. Kişi Başı

YARIŞMA KURALLARI

Bu yarışmada, 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu, Su Ürünleri Yönetmeliği ve 4/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ ile Anadolu Surf Casting Amatör ve Sportif Olta Balıkçıları tarafından aşağıda belirtilen kurallara göre yapılacaktır.

Yarışma; 4/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ ‘de belirtilen Avlanması Tamamen Yasak olan ve Dönem Yasağı dışındaki türlerde yapılacaktır. Diğer türleri yakalayanlar, yakaladıkları balıkları suya iade etmezlerse diskalifiye edilecektir.

1 – Yakalanan balığın hakemler tarafından kayıtlara alınması ve değerlendirmeye girebilmesi için Yasal Boy Limitlerinin  üzerinde olması gerekmektedir. Bu limitin alında olan balıklar değerlendirmeye girmeyeceği gibi , hemen suya iade edilmemeleri durumunda da iadeyi gerçekleştirmeyen yarışmacı uyarılır,tekrarı halinde  diskalifiye edilir.

2- Yarışmaya katılanların; suya far veya her çeşit ışık tutması, diğer yarışmacılara rahatsızlık verecek şekilde yüksek sesle konuşması, müzik dinlemesi ve alkol kullanması yasaktır. Katılımcılar araçlarını sektörlerin arka kısmında bulunan yola park edeceklerdir. Bu kurallara uymayan katılımcılar önce ikaz edilecek, tekrarı halinde diskalifiye edileceklerdir.

3- Yakalanan balığın ve takımın fotoğraf ve video çekimi sektörden sorumlu hakemler ve düzenleme komitesi tarafından görevlendirilen kişilerce yapılacak olsa da, her yarışmacı kendi çekimini yapmakta serbesttir. Ancak yarışmacılar yakaladıkları balıkları yarışma bitiş saatine kadar sosyal medya yahut herhangi bir görsel ya da yazılı medyada paylaşamazlar. Aksi durumda bu kurala uymayan yarışmacı ikaz edilir, tekrarında diskalifiye edilir.

4 –Sektörler her takıma 17mt genişlikte olacaktır. Sektörler arasında 3mt’lik boşluk bulunacaktır. Hakemlerin ve organizasyonu kayda almakla görevli kameraman ve fotoğrafçının dışında kimse bulunamaz. Yarışmacıyı izlemeye gelen seyirciler, yarışma başlama saatinden sonra sektör içerisinde yarışma alanına giremezler. Yarışmacı kartına sahip olmayan ve yarışmacı listesinde yer almayan herhangi bir kişi sektör içerisinde yarışmacılara yardım ederken (yem sarma, olta açma, ışık tutma, malzeme taşıma vb.) tespit edilmesi durumunda bu takım diskalifiye edilir.

5 – Balık yakalamak, sudan çıkartmak ve oltaların atılıp çekilmesi suya 17 metrelik cephesi olan sektörlerden yapılacaktır.

Büyük bir balık gelmesi halinde Hakem Kontrolünde sektörün sağında ve solunda bulunan 3er metrelik alanı  ( toplam 23 metre) kullanarak balık kıyıya alınabilecektir. Yan tarafındaki takımlara ayrılan 17 metrelik sektör alanına girilmesi, yakalanan balık kıyıya çıkartılırken diğer takımların kullandığı malzemelere takılması, karışması kural ihlali sayıldığından yakalanan balık değerlendirmeye alınmaz. Bu durum sırasında gelişebilecek zararlardan ve diğer takımların malzemelerine verilen maddi hasarlardan Dernek sorumlu değildir. Yakalanan balıklar saha hakemleri tarafından iğneden çıkartılacak, kayıt altına alınacak, yarışmacı imzası alındıktan sonra masa hakemlerine bildirilecek ve yarışmacıya iade edilecektir.

6– Takımların her iki yarışmacısı hakemlerin bilgisi ve masa hakeminin onayı olmadan sektörlerinden ayrıldıkları tespit edilir ise o ana kadar tuttukları balıklar ile değerlendirmeye alınırlar ve tekrar yarışmaya dâhil olamazlar. Hakemlerin bilgisi ve izni olmadan sektörlerini terk ederek yarışmacının yakaladığı  balıklar değerlendirmeye alınmaz ve o yarışmacı diskalifiye edilir. Yarışmacılar sadece mecburi ihtiyaçlarını karşılamak için, hakemlerin bilgisi dâhilinde sektörlerini terk edebilirler. Ancak yarışmacılar bireysel olarak mola verebilirler. Bireysel mola vermek isteyen yarışmacı saha hakeminin bilgisi ve masa hakemlerinin onayı ile molaya çıkabilir. Molaya çıktığı sürede takım arkadaşı bu yarışmacının oltalarına bakmakta serbesttir. Ancak herhangi bir balık yakalanması durumunda puan molaya çıkmayan yarışmacıya yazılacaktır. Takım olarak molaya çıkmak isteyen yarışmacılar saha hakemi ve masa hakemlerinin onayı ile tüm oltalarını sudan çıkarmak kaydıyla mola verebilirler. Takım olarak molaya çıkan yarışmacılar tekrar yarışmaya katılabilmek için saha hakemlerine bilgi vererek masa hakemlerinden onay aldıktan sonra oltalarını suya atabilirler.

7- Her yarışmacı, 360 – 500 cm. ölçüleri arasında en fazla 2 set olta (2 adet makine ve 2 adet kamış) ile avlanabilir ve bu setler için istediği kadar yedek malzeme (kamış, makine, misina, iğne, kurşun ve diğer malzemeler ) hazır bulundurabilir. Yarışma süresince kullanılacak kurşun ağırlığı en az 100gr olacaktır. 100gr altı kurşun kullanan yarışmacılar tespit halinde uyarı alacak, tekrarında diskalifiye edilecektir. Yarışmacılar beden olarak istedikleri kadar takımları yedekte yemli olarak hazır bulundurabilirler. Ancak sadece hakemler tarafından kayıt altına alınan makine ve kamışlarına bu malzemeyi takarak kullanabilirler. Yedek olarak getirilen makine ve kamışlar ancak hakem bilgisi ve masa hakemi onayı ile turnuvaya dâhil edilebilir. Hakemlere bilgisi verilmeden kullanılan makine ve kamışlar ile yakalanan balıklar geçersiz sayılır ve yarışmacıya uyarı verilir. Tekrarı tespit edilirse yarışmacı diskalifiye edilir.

8- Bu yarışmada 2 iğneli olta takımı kullanılmasına müsaade edilecektir. Yarışmacıların malzemeleri, yemleri ve oltaları yarışma süresince (oltalar su içinde olsa dahi) hakemler tarafından denetlenebilir.

9- Yarışmacılar kendilerine ayrılan 17 metrelik sektör içerisinden kıyıya dik atış yapmak zorundadırlar.

10- Her yarışmacı kendi can güvenliğinden sorumludur.

11- Turnuva esnasında Şişme Bot, Kakıç, Kepçe vb. gibi yardımcı malzemelerin kullanılması yasaktır.

12- Tüm yarışmacıların eşit şartlarda mücadele etmesi için; turnuva alanındaki stantlarda satılacak Boru Kurdu, Yaprak Kurdu, Kalamar, Sübye, Kırmızı Kurt, Sülünez, Madya, Yengeç, Mamun, Parça Karides, Sardalya dışında yem kullanımı yasak olup, kullanılmasının tespiti halinde kullanan yarışmacı diskalifiye edilecektir.

13 – Engelli yarışmacılarımız hakem heyeti tarafından kendilerine tahsis edilen sektörlerde ve katılım ücretinden muaf olarak turnuvaya katılabileceklerdir. Turnuvamızda 8 kişilik (hareket kabiliyetini kısıtlayan fizksel ) engelli yarışmacı kontenjanı bulunmaktadır.

14 – Kadın yarışmacılarımız katılım ücretinden %50 muaf olarak tunuvaya katılabileceklerdir.

15 – Şehit Ailelerimizden turnuvamıza katılmak isteyen yarışmacılarımız katılım ücretlerinden muaf olarak turnuvaya  katılabileceklerdir.

16  –  65 Yaş üstü yarışmacılarımız, Hakem heyeti tarafından kendilerine tahsis edilen sektörlerde, kura çekiminden muaf olarak turnuvaya katılabileceklerdir.

17 – Turnuvada tek tip kıyafet / yarışmacı yeleği uygulaması olmayacaktır. Yarışmacılar siyasi, dini, ırkçı vb.  motifler olmaması kaydı ile her türlü takım & firma forması giyebilir. Ülke, Takım ve Dernekleri temsil eden bayrak ve flamalar dışında herhangi bir bayrak veya flama asmak yasaktır.

DİĞER HUSULAR

Her takım ve yarışmacısı 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu, Su Ürünleri Yönetmeliği ve 4/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ ile Dernek tarafından belirlenmiş ve burada açıkça belirtilmiş kurallara uyacağını, yarışmaya katıldığı andan itibaren kabul etmiş sayılır.

Sektörlerin uzağında, yarışmacıları rahatsız etmeden misafirlerin ve yarışmacıların birbirleriyle tanışmaları ve kaynaşmaları için oluşturulacak alanda kayıt masasının yanı sıra çay, su, sıcak su, yiyecek ve benzeri ihtiyaçlar karşılanabilecektir. Bu alanda Dernek tarafından sürekli olarak görevli bulundurulacaktır.

Turnuva düzenleme komitesi takımlar için her sektöre, 50kg yakacak odun ve teneke, 3lt içme suyu koymayı taahhüt eder. Yarışmacılar için yarışma komitesi çadırında 24 saat boyunca sıcak çorba, çay, kahve ücretsiz olarak verilecektir.

GÖREVLİLER, HAKEMLER ve TELİF HAKLARI

1 – Yarışma Dernek tarafından görevlendirilmiş düzenleme komitesi, başhakem, sektör hakemleri, masa hakemlerinin idaresinde olacaktır. Dernek tarafından görevlendirilmiş kişiler organizasyonun düzenli yürütülmesi için yarışmacıların  ve hakemlerin ihtiyaçları ile ilgilenen kişilerdir. Görevlerini layıkıyla yerine getirebilmeleri için düzenleme komitesi uygun gördüğü hallerde görevli sayısında, yetkilerinde ve yerlerinde değişiklik yapabilir.

2 – Düzenleme Komitesi organizasyonun tamamından sorumludur. Başhakem, sektör hakemleri ve masa hakemlerinin çalışmalarından ve tüm hakem heyetinin organize edilmesinden, sektör hakemleri görevli olduğu sektörlerden, masa hakemleri ise kendilerine ulaşan bilgilerin kayıt altına alınıp yarışmacılar, görsel ve yazılı basın ile paylaşılmasından ve yarışma sonunda ilan edilmesinden sorumludurlar.

3 – Sektör hakemleri 1 kişiden oluşur. Kamp alanları ve çadırları sorumlu oldukları sektörlerin arkasında ki uygun alandadır.

4 – Masa hakemleri, sektörlerden sorumlu hakemler aracılığıyla yakalanan balıklar hakkında tüm yarışmacılara ,Turnuva süresince 2 defa bilgi vermek zorundadırlar.

5 – Yarışmanın tüm yazılı ve görsel hakkı ile gelir getirici çalışmaları, raporları  Akdeniz Balıkçılar ve Spor Kulübü Derneğine aittir. Yapılan TV çekimlerinden, fotoğraflardan, raporlardan, makalelerden ve kitaplardan yarışmacılar, dernekler ve üçüncü kişiler hiçbir telif hakkı talep edemezler. Bu yarışmaya katılan herkes istendiğinde elindeki video, resim ve yazılı belgelerin birer kopyasını vermeyi kabul etmiş sayılır.

PUANLAMA 

BALIK ASGARİ BOY(CM.) PUAN ÇARPAN
ÇİPURA 20 100 1.75
LEVREK 25 90 1.50
MİNEKOP 25 80 1.50
SARGOZ 21 70 1.00
MIRMIR 15 70 1.00
DİĞER TÜRLER 25 50 0.50

 ÖDÜLLER

  1. Değerlendirme sonucu En Yüksek Puan Dalında dereceye giren 1’inci, 2’inci ve 3’üncü yarışmacılara, en büyük balığı yakalayan yarışmacıya;

Dernek tarafından yaptırılmış özel kupa ile birlikte sponsorlar tarafından sağlanan;

1’inci olan yarışmacı ekibe SHIMANO Türkiye’den  en az 5000,00 ₺ değerinde hediye,

2’inci olan yarışmacı ekibe SHIMANO Türkiye’den en az  3000,00 ₺ değerinde hediye,

3’üncü olan yarışmacı ekibe SHIMANO Türkiye’den en az  2000,00 ₺ değerinde hediye verilecektir.

En büyük balığı yakalayan yarışmacıya Antalya Falez Av Market’ten  en az 2500 ₺ değerinde SHIMANO hediye seti verilecek olup yakalanan balık başka derecede puanlanmaya dahil edilmeyecektir.

KURA ÇEKİMİ

17 Şubat 2018 Cumartesi günü saat 16:00 de turnuva alanın da yapılarak sektörler belirlenecektir. Kura çekimi canlı bağlantı ile sosyal medya üzerinden yayınlanacak ve kura sonuçları Hakem Heyeti tarafından tutanak ile imza altına alınacaktır.

PROGRAM

17  – 18 Şubat 2018| Cumartesi – Pazar

İl dışından gelecek katılımcılar için Antalya iç hatlar iniş saatlerine göre sabah ve öğleden sonra olmak üzere, turnuva alanına ulaşım sağlanması Kemer Belediyesi tarafından tahsis edilecek otobüsler tarafından yapılacaktır. İl dışından otobüs ile gelecek yarışmacılar için otobüs terminali önünden hava limanı dönüşü servis yapılacaktır.

Organizasyona gelen misafirlerin organizasyon komitesi, hakemler ve yarışmacılarla sohbet edebilecekleri bir alan oluşturulacak. Bu alanda ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri su, çay, kahve, tuvalet, restoran, market ve balık av malzemeleri standı mevcuttur. Organizasyon alanına gelen misafirlerin yarışmacıların sektörlerine girmeleri kesinlikle yasaktır. Yarışma alanına ulaşım, kamp ihtiyaçları ve yemek ihtiyaçlarını takımlar ile misafirler kendileri karşılayacak olup yarışma öncesi saat 16:30 da akşam yemeği, gece boyunca sıcak mercimek çorbası ve yarışma sonrası saat 09:30 da açık büfe kahvaltı Dernek tarafından karşılanacaktır.

Yarışmanın sona ereceği zaman olan saat 09:00′ dan sonra yarışma boyunca tutulan balıkların raporları masa hakemleri tarafından incelenerek dereceye giren yarışmacılar  ile yakaladıkları balıkların ağırlıkları, boyları ve adetleri ilan edildiği gibi verilecek ödüllerin hazırlığı yapılacaktır.

Yarışmaya katılan her yarışmacı  kendi sektörlerindeki atıklarını belirlenen bölgeye poşetleyerek bırakacaktır.

Günün sonunda yapılacak ödül töreni ile yarışmada başarılı olarak dereceye giren yarışmacılara hak ettikleri ödüller verilirken, günün ölümsüzleştirilmesi adına da fotoğraflar ve videolar çekilecektir.

Bu yarışma; T.C. Gıda , Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı , Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’nün 02.02.2018 tarih ve 67852565-140.06-E.364401 sayılı izni ile gerçekleştirilmekte olup ; 4/2 Tebliğin 9. Maddesinin 3.Bendi gereği “ yarışma süresince ve iki gün öncesinde bölgede ticari ve yarışmacılar harici sportif balık avcılığı yapılması geçici olarak yasaklanmıştır. “

 

Akdeniz Balıkçılar ve Spor Kulübü Derneği – AKBADER
Yönetim Kurulu

 

TURNUVA DÜZENLEME KOMİTESİ;
Sezgin SAMAN: 0 542 532 5578
E-Posta: sezgin.saman@akbader.com

Cem BAŞ 0 530 690 2292
E-Posta:  cem.bas@akbader.com

Samet AYDEMİR: 0 534 581 1473
E-Posta: samet.aydemir@akbader.com

Turnuva ön katılım formu için tıklayınız

Diğer Duyuru ve Haberler